Junior School Sports Day

Junior School Sports Day

The Junior School Sports Day took place on Tuesday 29 May. The sunny afternoon saw pupils competing in a variety of activities including sprints, long jump and shot put. The winning house was Scott.

Here are the individual results from all the events:

J1-2 PUPILS

EVENT

 

1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
Girls 50m Alba MacLachlan

 

Aria Thomas

 

Evie Kefford

 

Poppy Ross

 

Ava Cohen

 

Boys 50m Robin Croughan

10.57

David Elder

10.95

Tristan Stewart

11.33

Jacob Wallace

13.02

Girls Long Jump Alba MacLachlan

1.60m

Ava Cohen

1.42m

Evie Kefford & Aria Thomas

1.40m

Poppy Ross

1.24m

 

 

Boys Long Jump David Elder

1.97m

Tristan Stewart

1.95m

Robin Croughan

1.71m

Jacob Wallace

1.28m

Girls Tennis Ball Alba MacLachlan

9.98m

Ava Cohen

6.89m

Poppy Ross

5.85m

Arai Thomas

4.40m

Evie Kefford

4.11m

Boys Tennis Ball David Elder

18.21m

Robin Croughan

10.71m

Jacob Wallace

9.63m

Tristan Stewart

7.87m

J3-4 PUPILS

EVENT

 

1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
Girls 75m B Julia Pawulska

13.77

Amelia Green

15.11

Elizabeth Hughes

17.14

Millie Wallace

17.49

Girls 75m A Cara Bayne

13.67

Paige Milne

14.31

Poppy Wiltshire

14.65

Naomi Woodhouse

15.47

Claudia Green

15.76

Boys 75m B Freddie Toley

14.97

Rory Keenon

15.47

William Fernandez

16.03

Robbie Kefford

16.84

Harry Gray

19.47

Boys 75m A Kai Fearn

11.57

Sebastian Blackburn

13.97

Matthew Hughes

14.22

Jake Bruce

14.67

Girls 200m B Julia Pawulska

39.98 NSR

Amelia Green

45.35

Elizabeth Hughes

51.33

Millie Wallace

56.52

Girls 200m A Cara Bayne

40.54

Poppy Wiltshire

40.93

Paige Milne

41.86

Naomi Woodhouse

45.38

Boys 200m B Freddie Toley

40.41

Robbie Kefford

45.84

Rory Keenon

46.76

William Fernandez

49.68

Harry Gray

61.08

Boys 200m A Kai Fearn

32.56 NSR

Sebastian Blackburn

38.47

Matthew Hughes

41.98

Jake Bruce

42.30

Girls 600m B Julia Pawulska

2:48.50

Naomi Woodhouse

2:59.84

Elizabeth Hughes

3:08.71

Girls 600m A Poppy Wiltshire

2:38.80

Paige Milne

2:46.17

Cara Bayne

2:47.02

Amelia Green

3:09.26

Boys 600m B Jake Bruce

2:56.08

Robbie Kefford

3:09.08

Rory Keenon

3:13.95

William Fernandez

3:18.24

Harry Gray

3:37.94

Boys 600m A Kai Fearn

2:12.16

Sebastian Blackburn

2:25.94

Freddie Toley

2:28.89

Matthew Hughes

2:40.77

Girls Long Jump B Naomi Woodhouse

2.00m

Millie Wallace

1.95m

Elizabeth Hughes

1.78m

Girls Long Jump A Julia Pawulska

2.40m

Cara Bayne

2.33m

Paige Milne

2.16m

Amelia Green

1.98m

Poppy Wiltshire

1.78m

Boys Long Jump B Rory Keenon

2.20m

Freddie Toley

2.17m

William Fernandez

2.08m

Harry Grant

1.64m

Boys Long Jump A Kai Fearn

2.87m

Matthew Hughes

2.56m

Sebastian Blackburn & Jake Bruce

2.49m

Robbie Kefford

2.37m

J3 Girls R.Ball Claudia Green

10.27m

Naomi Woodhouse

9.58m

Elizabeth Hughes

9.40m

Paige Milne

8.10m

Millie Wallace

6.80m

J3 Boys R.Ball Rory Keenon

14.36m

Freddie Toley

14.12m

Matthew Hughes

11.60m

Sebastian Blackburn

11.40m

William Fernandez

11.00m

Robbie Kefford

10.60m

J4 Girls

Javelin

Julia Pawulska

6.18m

Amelia Green

7.04m

Poppy Wiltshire

6.09m

Cara Bayne

5.59m

J4 Boys  Javelin Kai Fearn

10.21m

Jake Bruce

7.15m

Harry Gray

1.99m

 

J5-7 PUPILS

EVENT

 

1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
Girls 100m B Erica K-Veltman

16.42

Tigerlily Toley

18.36

Louisa Russell

18.78

Iona Fraser-Queen

20.21

Hannah Swanston

21.02

Pippa Wallace

21.32

Girls 100m A Gillian Ferrier

15.73

Arabella Blackburn

16.19

Martha Dolin

16.58

Maia D-McFarlane

18.90

Boys 100m E Euan Hicking

17.54

Craig Kinkead

18.16

Guy Smith

19.61

Lewis McKenzie

20.01

Edward Hughes

20.26

George Russell

20.64

Boys 100m D Finlay Stripling

17.04

Sam Bruce

18.68

Corin Stewart

19.22

Cameron Home

19.52

James Gray

19.90

Boys 100m C Eddie Pawulska

15.75

Ruaridh MacIver

16.90

Sam Greenwood

16.40

Robbie Greenwood

17.60

Arran Keenon

17.87

Boys 100m B Finlay Gibb

15.83

Connor Brennan

16.08

Daniel Coll

16.42

Sander Main

16.87

Patrick Coll

17.16

Calum Varacavoudin

17.46

Boys 100m A Dean Fearn

14.59 NSR

David Abolade

 

Calum Porter

 

James Stewart

 

Arch Dolin

 

Adam Woodhouse

 

Girls 200m B Erica K-Veltman

35.57

Tigerlily Toley

38.60

Louisa Russell

40.21

Iona Fraser-Queen

43.34

Hannah Swanston

45.87

Pippa Wallace

46.54

Girls 200m A Gillian Ferrier

33.06 NSR

Arabella Blackburn

33.31

Martha Dolin

38.10

Maia D-McFarlane

42.78

Boys 200m E Euan Hicking

38.01

Craig Kinkead

40.22

George Russell

43.49

Edward Hughes

44.77

Guy Smith

45.15

Lewis McKenzie

45.42

Boys 200m D Finlay Stripling

37.41

Sam Bruce

38.64

Corin Stewart

42.25

James Gray

42.98

Cameron Home

61.49

Boys 200m

C

Ruaridh MacIver

33.87

Eddie Pawulska

34.15

Robbie Greenwood

37.11

Arran Keenon

40.66

Sam Greenwood

50.02

Boys 200m B Finlay Gibb

34.64

Sander Main

36.14

Connor Brennan

36.47

Daniel Coll

36.94

Patrick Coll

37.57

Calum Varacavoudin

38.40

Boys 200m A Dean Fearn

30.56

David Abolade

31.01

Calum Porter

33.61

James Stewart

34.83

Arch Dolin

36.53

Adam Woodhouse

36.86

Girls 800m

 

Arabella Blackburn

3:18.58

Gillian Ferrier

3:24.34

Maia D-McFarlane

3:58.54

Boys 800m B Finlay Gibb

 

Robbie Greenwood Daniel Coll Sam Bruce Calum Varacavoudin Patrick Coll
Boys 800m A Dean Fearn

2:49.73

David Abolade

 

Calum Porter

3:09.50

Ruaridh MacIver

 

Sam Greenwood

3:16.03

Adam Woodhouse

3:27.58

Girls High Jump Gillian Ferrier

1.20m

Arabella Blackburn

1.00m

Louisa Russell

 

Boys High Jump Arch Dolin

1.23m NSR

Finlay Gibb

1.15m

David Abolade

1.10m

Girls Long Jump Gillian Ferrier

3.48m

Martha Dolin

3.32m

Arabella Blackburn

3.24m

Erica K-Veltman

3.23m

Louisa Russell

2.63m

Maia D-McFarlane

2.52

Pippa Wallace

2.44m

Boys Long Jump Dean Fearn

3.86m

James Stewart

3.68m

Arch Dolin

3.60m

David Abolade

3.53m

Connor Brennan

3.48m

Daniel Coll

3.31m

Calum Varacavoudin & Adam Woodhouse

3.21m

9th Place

Sam Greenwood

3.04

Girls Javelin Gillian Ferrier

9.79m

Arabella Blackburn

9.74m

Erica K-Veltman

7.37m

Tigerlily Toley

6.70m

Hannah Swanston

5.00m

Boys Javelin James Stewart

19.23m

Craig Kinkead

14.38m

Corin Stewart

12.88m

Sam Bruce

11.07m

Patrick Coll

10.87m

Sam Greenwood

10.34

Eddie Pawulska

9.35

8th – Calum Porter

9.30m

9th – Daniel Coll

8.38m

 

Girls C. Ball

 

Louisa Russell

17.95m

Maia D-McFarlane

16.29m

Martha Dolin

12.69m

Iona Fraser-Queen

12.22m

Pippa Wallace

11.49m

Boys C. Ball Adam Woodhouse

26.18m

Euan Hicking

20.44m

Ruaridh MacIver

18.65m

Sander Main

18.60m

Finlay Gibb

16.90m

Finlay Stripling

16.10m

James Gray

15.98m

8th Place

Arran Keenon

15.38m

9th Place

Lewis McKenzie

11.55m

10th Place

Edward Hughes

10.29m

11th Place

Cameron Home

9.90m

12th Place

George Russell

7.38m

Girls Shot Putt Gillian Ferrier

5.05m

Erica K-Veltman

4.60m

Arabella Blackburn

4.30m

Pippa Wallace

4.28m

Maia D-McFarlane

4.21m

Boys Shot Putt James Stewart

6.54m

Dean Fearn

6.30m

Arch Dolin

6.27m

David Abolade

6.00m

Guy Smith

5.97m

Craig Kinkead

5.89m

Connor Brennan

4.93m

8th– Eddie Pawulska

4.77m

 

Leave a comment